Jakie bariery muszą przełamywać kobiety działające na wsi i w małych miastach? Dlaczego ich dzisiejsza społeczna aktywność i praca pozostają niezauważalne? – o tym porozmawiamy 21 maja w Warszawie na debacie „Kobiety na peryferiach”

 

Debata będzie jedną z niewielu okazji omówienia nieznanej i słabo dostrzegalnej roli kobiet na wsi w kształtowaniu naszej kultury oraz ożywiania społeczności niewielkich miejscowości.

Plakat - Kultura jest Baba w Warszawie - maly

21 maja w warszawskiej Klubokawiarni Kicia Kocia (ul. Garibaldiego 5A, Grochów) dyskutować na ten temat będą badacze, artyści i praktycy. Wydarzenie odbędzie się w ramach szerszej akcji „Kultura jest Babą” organizowanej przez Stowarzyszenie Folkowisko.

W debacie „Kobiety na peryferiach. O niewidzialnej aktywności kobiet na wsiach i mniejszych miastach” wezmą udział:

  • dr Barbara Fedyszak-Radziejowska – socjolożka i etnografka, specjalizuje się w socjologii wsi i rolnictwa. Kierowała pracą zespołu socjologicznego Solidarności Mazowsze w latach 80. Pracuje w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN
  • dr Tomasz Rakowski – etnolog, antropolog kultury, lekarz, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Prowadził badania terenowe nad doświadczeniami społecznymi transformacji polskiej w obszarach wiejskiego bezrobocia. Autor głośnych „Łowców, zbieraczy, praktyków niemocy”.
  • Joanna Szewczyk – organizatorka Wiejskiego Domu Kultury w Trzylatkowie Parcela k. Grójca, aktywistka rolniczo-wiejska, mieszkanka Ziemięcina, związana z warszawskim BioBazarem.
  • Henryk Wujec – działacz KOR i Solidarności, doradca prezydenta ds. społecznych, zajmuje się m.in. problemami mieszkańców wsi.
  • Ewa Chomicka – absolwentka polonistyki oraz etnografii UW, członkini zespołu Pochwalone

Spotkanie poprowadzą:

  • dr Sylwia Michalska – adiunktka w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, zajmuje się m.in. problematyką roli kobiet na wsi dawniej i dziś.
  • Mateusz Piotrowski – działacz Stowarzyszenia Folkowisko, współorganizator kampanii społecznej „Jestem ze Wsi!”.

Wydarzenie organizowane jest w ramach kampanii społecznej Stowarzyszenie Folkowisko Kultura jest Babą. W jej ramach działa profil w sieci społecznościowej www.facebook.cm/Kulturajestbaba, a na stronie www.folkowisko.gorajec.info publikowane są wywiady z aktywnymi i oryginalnymi kobietami mieszkającymi na wsi. Oprócz wydarzeń w Warszawie, w czerwcu w Krakowie odbędą się debata literacka oraz filmowa.

Wielki finał kampanii będzie miał miejsce na Festiwalu Folkowisko w Gorajcu (11-13 lipca). Wszystkie tegoroczne działania Stowarzyszenia „Folkowisko”, mają na celu promowanie pozytywnego wizerunku wsi, a szczególnie przypomnienie roli kobiety w kulturze wiejskiej.

  Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. zestaw logotypów