Trzy sceny, dziesiątki koncertów i warsztatów, rajdy, dyskusje i opowieści na szóstym Festiwalu Folkowisko. W tym roku motywem przewodnim imprezy będą trzy Galicje: polska, ukraińska i hiszpańska. Festiwal ten to największe z naszych przedsięwzięć organizowane w Chutorze Gorajec.

Koncert legendarnej Orkiestry Świętego Mikołaja i inspirującej Angeli Gaber, która wystąpi ze swoim bieszczadzkim trio, ekstremalne rajdy, warsztaty wokalne, teatralne i taneczne. Międzykulturowe spotkania i powrót starych przyjaciół, a wszystko w ramach zupełnie nowego spojrzenia na Galicje – trzy krainy, które dzielą granice, a łączy podejście do świata.

To wszystko i o wiele więcej na tegorocznym Folkowisku, które potrwa tym razem nie trzy, a aż cztery dni, od  7 do 10 lipca. Przyjadą setki barwnych i niezwykłych postaci, wśród nich zarówno nowi goście jak i duże grono stałych bywalców.

TRZY GALICJE, MOC ATRAKCJI…

Trzy gorajeckie sceny będą w tym roku tętniły życiem! Folkowisko po raz pierwszy odwiedzi prawdziwa legenda sceny folkowej, Orkiestra Świętego Mikołaja. Jej lider, Bogdan Bracha, podkreśla, że występ 8 lipca w Gorajcu ma dla kapeli wyjątkowe znaczenie: – Roztocze i Galicja to miejsca, gdzie nasza wyobraźnia była szczególnie pobudzana. Wyprawy na teren Galicji ukształtowały nas i naszą muzykę. Koncert w Gorajcu to ważne dla nas wydarzenie. To będzie fizyczna obecność w centrum jednej z naszych duchowych ojczyzn – mówi.

Wśród nowych dla naszej publiczności składów znajdzie się również Sviatyj, artysta, który folkowy klimat przełamuje transowymi bluesami i głębokim wokalem. Ze swoimi piosenkami wystąpi też Monika Kowalczyk – laureatka ubiegłorocznego przeglądu „Nowe Źródła” Stowarzyszenia Folkowisko, który promuje młodych artystów z Roztocza i okolic.

Oprócz mocnej reprezentacji polskiej Galicji dopiszą też przedstawiciele Galicji ukraińskiej: znany już festiwalowej publiczności kozacko-punkowy Joryj Kłoc
i zespół Nameless. Z kolei hiszpański region Galicia będzie reprezentowała artystka Lucía Santiago Días, która weźmie udział w Wieczorze Opowiadaczy i poprowadzi warsztat taneczny muneira. Repertuar wywodzący się z folkloru Hiszpanii zaprezentuje także Ewelina Koniec, solistka chóru w Kopenhadze, a przy okazji folklorystka. Ewelina śpiewa nie tylko hiszpańskie pieśni. Eksploruje także folklor ukraiński i polski, będzie to więc muzyczna podróż przez wszystkie tytułowe krainy.

Na tegorocznym Festiwalu znajdzie się miejsce na dawną muzykę wiejską w wersji niestylizowanej. Surowe brzmienia spod strzechy przywiozą ze sobą krakowska kapela Tadirindum, która wieczorami będzie przygrywała do tańca w gorajeckiej stodole, zespół wokalny Swada oraz zaprzyjaźniona Kapela Ludowa z Cieszanowa
i Orkiestra ze Zdziłowic.

Atmosferę wszystkich festiwalowych dni ożywi nasz nowy nabytek – folkowiskowa, drewniana stodoła! Będzie można tam wpaść na pokaz filmów podróżniczych oraz etnograficznych. Goście Stodoły mogą liczyć też na wiele interaktywnych zajęć – wykłady z zielarstwa, warsztaty z kamieniarki bruśnieńskiej, wiejskiego śpiewu
i tańca, zajęcia z drzeworytu, dyskusje i przedstawienie teatralne. Po raz pierwszy ugościmy Olę Chodasz, trenerkę dramy, która poprowadzi warsztaty poświęcone odczarowywaniu negatywnych stereotypów na temat wsi. – W spektaklu, który przygotowujemy wykorzystamy metodę teatru forum. Widzowie będą mogli wejść na scenę, pomóc bohaterom rozwiązać ich problemy i zmienić bieg wydarzeń – zapowiada prowadząca.

Niezwykle ciekawie zapowiada się też poświęcone Galicjom spotkanie Andrzeja Stasiuka i Tarasa Prochaśki – pisarzy związanych z tym miejscem po obu stronach granicy, zarówno geograficznie jak i za sprawą twórczości. Odbędzie się ono podczas Wieczoru Opowiadaczy, gdzie każdy gawędziarz jest mile widziany z historią, refleksją lub anegdotą.

… I TROCHĘ RELAKSU ORAZ REKREACJI

Folkowisko co roku dba o swoich najmłodszych gości. Na terenie Festiwalu będzie działała Dzieciowioska, gdzie animatorzy zaopiekują się młodzieżówką fanów kultury tradycyjnej. Dzieciaki będą mogły wziąć udział w wielu zespołowych grach sprawnościowych, a także warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktorkę wałbrzyskiego teatru lalek Patrycję Rojecką. – Na tle festiwalowego szaleństwa moje zajęcia będą czymś odrobinę innym – zdradza Patrycja – Postawimy na improwizację teatralną, zabawy integracyjne i sprawnościowe, rozwijanie wyobraźni i świadomości ciała w ruchu. Będzie także grupa warsztatowa dla dorosłych – zapowiada.

Dla trochę starszych, a spragnionych przygody mamy w zanadrzu kilka propozycji na aktywne spędzenie czasu – rajdy samochodowe, rowerowe, spływ kajakowy i rajd ekstremalny nurtem płynącej niedaleko rzeki Gnojnik.

Wachlarz propozycji, które oferuje szósta oficjalna edycja Festiwalu stale się powiększa. Na bieżąco aktualizowane informacje będzie można znaleźć na stronie Festiwalu TUTAJ