Członkowie naszego stowarzyszenia Marcin i Marina Piotrowscy wzięli udział w I Polskim Festiwalu w Ennis, Irlandii, organizowanym przez Muzeum Hrabstwa Clare. Pierwszym działaniem było wyjście z muzeum na ulicę i zorganizowanie wystawy wędrownej.

Ulica Ennis (Copy) Wystawa składała się ze zdjęć , które powstały w czasie pleneru fotograficznego w Gorajcu oraz zdjęć z kilku edycji festiwalu Folkowisko. Niektóre z tych zdjęć zostały wystawione w polskiej piekarni ”Andy’s bakery”, polskim sklepie ”Polandia”oraz irańskim sklepie ”Abrisham”. Najważniejszy pokaz odbył się jednak przy pomniku O’Connela-miejscu spotkań w Ennis, coś jak Pręgierz we Wrocławiu czy Kolumna Zygmunta w Warszawie. Warunki nie były sprzyjające z powodu mocnego irlandzkiego wiatru, ale dzięki pomocy sympatyków stowarzyszenia wszystko się udało.
Promocja Folkowiska w irlandzkim radiu
W sobotę, 5 października, Marcin i Marina gościom muzeum przedstawili swoją prezentację ”Multicultural Poland – Journey Through Centuries”. Opowiadali o polskiej historii i koegzystencji Polaków, Żydów i Ukraińców na terenie Roztocza, tradycyjnym stroju, kuchni, a na zakończenie wszyscy zatańczyli poloneza. Prezentacja spodobała się na tyle,że Marcinowi i Marinie zaproponowano stałą współpracę z Muzeum Hrabstwa Clare (Clare Museum), mają przygotować serię wykładów dotyczących ludowej kultury dawnej Rzeczpospolitej.

muzeum prezentacja   Marcin i Marina planują również wspólne działania z Grupą Historii Mówionej i Folkloru hrabstwa Clare (Cuimhneamh an Chlair, Clare Oral History and Folklore Group). Członkowie naszego stowarzyszenia oraz członkowie stowarzyszenia z Clare chcą porównać życie Polaków i Irlandczyków w latach 30-ch XX-go wieku oraz dowidzieć się o różnicach i podobieństwach wiejskich zwyczajów, obrządków i przesądów w Polsce i Irlandii.

Już w przyszłym tygodniu zaczną się przygotowania do innego ciekawego polsko-irlandzkiego projektu – serii spotkań i rozmów z nielicznymi Polakami, którzy żyją w Irlandii od czasów II wojny światowej.

Józef Bobrowicz (Józef Bobrowicz, rocznik 1930, mieszka w Irlandii od 1946 roku)
Na naszej stronie będziemy umieszczać materiały, które powstaną w trakcie realizacji tych kilku projektów.