W Chutorze Gorajec można zobaczyć, jak powstaje pierwszy mural w przestrzeni wiejskiej. Wielkoformatowe malowidło zostanie odsłonięte podczas tegorocznego festiwalu Folkowisko.
Idą jak burza, pracując po 14 godzin dziennie, a gorajecki mural powoli nabiera kolorów. Malarki Justyna Posiecz-Polkowska i Anna Taut pracują nad pierwszym takim dziełem sztuki w przestrzeni wiejskiej, które powstanie na ścianie Chutoru Gorajec. Jego tematyka będzie związana ze wsią i rzemiosłem artystycznym, zwłaszcza z tak zwanymi ginącymi zawodami.
Dotąd murale powstawały przede wszystkim w wielkich miastach, gdzie nie brakuje dużych niezamalowanych powierzchni, ale artystki w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Folkowisko postanowiły przenieść tę formę sztuki na Roztocze i połączyć ją z typowo wiejskim krajobrazem. Justyna Posiecz-Polkowska przyznaje, że ten kontrast jest dla niej pociągający, ale są także inne uzasadnienia. – Tradycja zdobienia domów wewnątrz i na zewnątrz na wsiach, w sposób przeróżny, sięga niepamiętnych czasów – mówi malarka. Powstająca praca połączy więc porządek wiejski z miejskim.
Dziewczyny pracują od rana do wieczora. – Nie jest to dla nas tylko praca, ale też po prostu fajny sposób spędzenia czasu razem. Praca na ścianie kojarzy się nie tylko z wycieńczającym bieganiem po rusztowaniu w upale – podkreśla Justyna. Jak przyznaje, młode kobiety w kaskach i odzieży ochronnej noszące farby często wzbudzają silne emocje wśród gapiów. Interakcje z nimi są jednak zwykle bardzo ciekawe. Postępom prac można przypatrywać się codziennie, a autorki muralu chętnie szczegółowo opowiedzą o swoim pomyśle.
Oficjalna prezentacja muralu odbędzie się podczas Festiwalu Kultury Pogranicza Folkowisko 2014. Rezerwacja miejsc właśnie ruszyła.