Stowarzyszenie Folkowisko wywodzi się ze wsi Gorajec na pograniczu polsko-ukraińskim, jednak organizuje działania zarówno na szczeblu lokalnym (wieś, gmina, powiat) jak i ogólnokrajowym i międzynarodowym. Od początku swego istnienia działa na rzecz zmiany społecznego odbioru kultury wiejskiej, podejmując tematy, które są w dominującej narracji pomijane lub traktowane w sposób stereotypowy.
Naszą „braterską” organizacją jest Fundacja Folkowisko powstała w 2022, która będzie skupiać się na prowadzeniu działalności humanitarnej dla Ukrainy
Maciej Piotrowski – koordynator projektu Rozstaje, animator kultury, tłumacz, ukrainoznawca. Koordynator wielu międzynarodowych i krajowych projektów organizacji pozarządowych. Współtwórca artystycznego projektu Rozstaje.art, w ramach którego powstał portal literacki o tej samej nazwie oraz albumy muzyczne zespołów Isna Trio i Vuraj; koordynator spotkań tłumaczy z Europy Środkowej. Tłumacz literatury z języka ukraińskiego. Kontakt: stowarzyszeniefolkowisko@gmail.com. Fot: Gosia Kawka.*
Grzegorz Ciećka (zarząd stowarzyszenia) – Uosobienie regionalizmu. Po raz pierwszy w roztoczańską głuszę wybrał się na początku lat dziewięćdziesiątych. Była to wyprawa łódką do źródeł Brusienki w Polance Horynieckiej. Pasję do pracy na rzecz Roztocza zawdzięcza swemu wspaniałemu nauczycielowi, regionaliście Januszowi Burkowi. Od czasu spotkania z nim, Grzegorz zgłębia sekrety tej niezwykłej krainy. Od 2009 roku razem z dwoma innymi pasjonatami tworzy OR-BAD, organizację pasjonatów turystyki roztoczańskiej. Z biegiem czasu staje się osobą coraz bardziej kojarzoną z odnową kamiennych figur przydrożnych, z powodu dużej intensywności działań mających na celu ochronę i promocję kamieniarki. Kontakt: grzegorzleslaw@gmail.com
Magdalena Bartecka – Psycholożka i wiejska aktywistka. Jest producentką i zarazem bohaterką filmu „Niepamięć”– pierwszego pierwszego polskiego dokumentu o pańszczyźnie. Jedna z pomysłodawczyń akcji „Kultura jest babą”. Chociaż mieszkała w Szkocji i Hiszpanii, a nowy dom znalazła w stolicy, to uwielbia podkreślać, że w gruncie rzeczy jest wieśniaczką. Mówi po chorążaniecku.
Marina Sestasvili-Piotrowska – Skończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Pochodzi z Estonii, mówi po rosyjsku, angielsku i po polsku, a z rodziną mieszka na co dzień w Irlandii, gdzie promuje polską kulturę. Dobry duch, słońce i motor Festiwalu Kultury Pogranicza „Folkowisko”. Wielbicielka dobrej literatury, orientu i prawdziwej kobiecości. Męskości zresztą też.
Jolanta Piotrowska – polonistka, animatorka kultury, opiekunka Chutoru i gorajeckiej cerkwi, o której wspaniale opowiada. Bez jej pracy, energii i serca nie byłoby Folkowiska. Twórczyni nieprzebranej kolekcji gadżetów i strojów ludowych z całego świata, którą można podziwiać podczas corocznej gry wiejskiej.
Marcin Piotrowski – Ojciec i szef Festiwalu Kultury Pogranicza „Folkowisko”, a poza tym wulkan pomysłów. Wychowany na wsi, na skrzyżowaniu granic Polski z Ukrainą. Socjolog, animator i promotor kultury, dziennikarz, specjalista marketingu miejsc. Współtwórca grupy Odpowiedzialne Festiwale. Specjalizuje się we współpracy i doradztwie organizacjom pozarządowym w temacie promocja i fundraisingu, koordynuje projekt Aktywne Pogranicze. Pomysłodawca i koordynator grupy FB Kultura w kwarantannie skupiającej 100 000 osób. Ma wielonarodowościową rodzinę: żona Marina jest Rosjanką z Estonii, dwóch synów to z urodzenia Irlandczycy.
Iwona Domaszczyńska – Iberystka, badaczka wielokulturowości i pilotka wycieczek. Organizatorka polsko-hiszpańskiego programu wymiany kulturalnej „Dwie Galicje”, koordynatorka akcji „Kultura jest Babą”. Jest wielbicielką wszystkiego, co ekologiczne i kocha dobrą kuchnię, sama zresztą świetnie gotuje. W życiu krąży między Gorajcem i Warszawą a ukochaną Hiszpanią.
Tomasz Augustyniak – Z zawodu dziennikarz, a z zamiłowania folkowiczanin i aktywista. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Pisał m.in. dla tygodników Wprost, Przekrój, Przegląd, Bloomberg Businessweek, miesięcznika Focus i dziennika Times of India. Wypromował kampanię społeczną „Jestem ze wsi!”, która zrobiła prawdziwą medialną burzę. Mieszka na zmianę w Warszawie i New Delhi. W Azji odkrył w sobie podróżnika, ale nawet tam nie może żyć bez pomidorów.
Kasia Możejko – feministka, działaczka miejsko-wiejska, studentka kulturoznawstwa na UJ. Zajmuje się społeczno-politycznym oddziaływaniem kultury i sztuki, angażując się w różnorodne projekty (Miasto Archipelag, Polski Festiwal Filmów Fabularnych, Festiwal Kultury Żydowskiej). W Folkowisku zdobywa doświadczenie badając kulturę wiejską, sposoby jej funkcjonowania i wpływające na nią czynniki.
Joanna Leńczuk – urodziła się na Roztoczu, więc automatycznie stała się tez fanką tego regionu. Poprzez działanie w Stowarzyszeniu chciałaby pokazać ludziom spoza tego miejsca, że jest ono warte ich uwagi. To tutaj znajdują się najpiękniejsze tereny i najciekawsi ludzie. Warto odkryć to miejsce!
Mateusz Piotrowski – aktywista miejsko-wiejski (obecnie działa m.in. w Komitecie Kryzysowym Humanistyki Polskiej).
Kinga Grabowska – z rozumu politolożka o zacięciu marketingowym, z serca etnolożka. Nieustannie na rozstajach dróg, głodna wiedzy i inspiracji. Entuzjastka muzyki i kultury ludowej. Wielbicielka polskich tańców wirowych i nieortodoksyjnej poezji miłosnej z zakamarków wiejskiej chaty.
Julia Szawiel – Dziecko podlaskiego pogranicza, fanka ściany wschodniej. Etnolożka z kuźni UW, badaczka kultur wiejskich w południowo-wschodniej Ukrainie i na Radomszczyźnie. Entuzjastka szkoły badań etnoanimacyjnych Tomasza Rakowskiego. Dołączyła do Stowarzyszenia w 2014 roku, zaważyło zbiorowe czytanie Miłosza przy ognisku. Prowadzi w Gorajcu debaty, uczestniczy w dyskusjach cieszanowskiego DKK, wytwarza żywność w chutorowej kuchni i wciska ją chętnym. Grywa na skrzypcach, na szczęście nie za często.
Ewa Koper – z pasji, wykształcenia i zawodu historyk, pracownik instytucji muzealnej.