Najważniejszym projektem jaki mamy za sobą, to przeprowadzone badania inwentaryzacyjne kamiennych figur bruśnieńskich, które zrealizował wiceprezes naszego Stowarzyszenia Grzegorz Ciećka dzięki funduszom ze Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Efekt prac można pooglądać na stronie: www.kamiennekrzyze.pl – ta praca to punkt wyjścia do kolejnych działań z kamiennymi figurami bruśnieńskimi na terenie powiatu lubaczowskiego oraz poza jego granicami.

Prowadzone są intensywne działania, które będą miały na celu utworzenie galerii w dzwonnicy przy gorajeckiej cerkwi. Będą tam eksponowane czasowo odnowione figury i krzyże kamienne, które po okresie kilku tygodni „dojrzewania” wrócą na swoje miejsce. Z czasem pojawią się tam też obrazy, czy też zdjęcia związane z lokalną sztuką ludową. Dzwonnica gorajecka ma stać się ważną atrakcją turystyczną w regionie już na nadchodzący sezon. Na ostatnim spotkaniu roboczym gościliśmy: Bogusława i Bronisława Bulińskich z firmy Arkady oraz sołtysa wsi Gorajec pana Henryka Nienajadło, którzy zrobili inwentaryzacje obiektu. Czekamy teraz na projekt zagospodarowania dzwonnicy, którym ma zająć się prof. Kurek.

spotkanie poświęcone działaniom przy dzwonnicy i cerkwi gorajeckiej

Cennym przedsięwzięciem będzie też przeszkolenie mieszkańców Gorajca, dzięki któremu będą prowadzić swoje wiejskie media, już działa strona www.gorajec.info i fanpage na facebooku: Strona Mieszkańców Gorajec

To tylko niektóre inicjatywy. Jeżeli czas pozwoli, to czeka nas dużo ciekawych działań. Przed nami Folkowisko „Cuda Wianki”, najbardziej niezwykła edycja. Tym razem spróbujemy bardziej zaangażować lokalnych mieszkańców w organizację festiwalu, mamy też pomysły na większe zaangażowanie festiwalowiczów w Folkowisko. Uczestnicy będą mogli posmakować nowej formy warsztatów. Ten rok będzie przełomowy dla Stowarzyszenia Folkowisko, będziemy obchodzić 5 lecie istnienia Stowarzyszenia w listopadzie. Będzie to okazja do podsumowań i zmian w Stowarzyszeniu.