Stałym bywalczyniom i bywalcom Festiwalu Folkowisko z pewnością nie trzeba przedstawiać festiwalowej Ekipy wolontariuszy. To ludzie w niebieskich koszulkach dbający o Wasz komfort i bezpieczeństwo. W tym roku, po raz kolejny, powiększamy jej szeregi! Sprawdź, jak wyglądał pierwszy etap rekrutacji nowych kandydatek i kandydatów.

Oszałamiająca frekwencja

Nasza festiwalowa Ekipa wolontariuszy liczy niemalże sześćdziesiąt osób, co przy tysięcznej publiczności daje ciekawą proporcję — na jednego wolontariusza przypada 16 gości festiwalowych! Jak widzicie, jesteście najlepiej zaopiekowaną społecznością festiwalową! Chcemy, aby ten stan trwał jak najdłużej, dlatego na początku lutego rozpoczęliśmy rekrutację nowych wolontariuszy. Od czego zaczęliśmy? Standardowo, przygotowaliśmy ankietę. Nie wiem, czy wiecie, ale ankiety to obowiązkowy element funkcjonowania Ekipy, a także powód niewinnych żarcików. Zajrzyj na nasze facebookowe profile, aby dowiedzieć się dlaczego 😉
Wracając do tematu, w rekrutacji wzięło udział 39 osób. Sami nie mogliśmy w to uwierzyć! Niesamowicie cieszymy się, że tak wiele osób chce poświęcić nam swój wolny czas i zaangażować się w nasze działania. Kolejnym zaskoczeniem była dla nas rozpiętość wiekowa. Zgłoszenia wpłynęły zarówno od osób niepełnoletnich, jak i takich mocno dojrzałych. To cieszy jeszcze bardziej! Folkowisko łączy nie tylko narody i języki, ale także pokolenia.

Rozmowy, narady, dyskusje

Kolejnym etapem rekrutacji były rozmowy on-line. W marcowe i kwietniowe popołudnia, Iwona, Paweł, Daria, Beata, Marcin, Paula i Karolina zbierali się i „maglowali” przyszłych członków festiwalowej Ekipy wolontariuszy. Oczywiście, nie wszyscy na raz! Moglibyśmy wystraszyć aspirujące wolontariuszki i wolontariuszy. Gromkie Hip Hip Hura należy się jednak Pawłowi, który nie opuścił ani jednego przesłuchania!
„Nigdy nie miałam takiej rozmowy kwalifikacyjnej on-line! Byłam pozytywnie zaskoczona. Rozmowa wymagała prezentacji swojej osoby, była szczegółowa, a przy tym bardzo ludzka i prawdziwa. Zdecydowanie przypadła mi do gustu taka forma rekrutacji, cenię sobie takie przeprowadzanie procedur” – mówi Hanna Barańska, jedna z tegorocznych kandydatek.

O co pytaliśmy?

W trakcie rozmów, oprócz podstawowych informacji o kandydatkach i kandydatach, chcieliśmy się także dowiedzieć, co skłoniło ich do wzięcia udziału w rekrutacji. Okazało się, że do wolontariatu na Festiwalu Folkowisko namawiają nie tylko koleżanki, koledzy, ale nawet rodzice. Kandydaci, którzy zgłosili się do festiwalowej Ekipy wolontariuszy, to najczęściej osoby, które już wcześniej obserwowały nasze działania. Widzą, że misja i wartości, które prezentuje Folkowisko, są zgodne z tymi, którymi sami kierują się w życiu, i to właśnie dlatego postanowili stać się częścią naszej społeczności. Jesteśmy dumni z tego, co tworzymy i jak wspaniałych ludzi przyciągamy swoimi działaniami.

Czas na szkolenia!

Do kolejnego etapu rekrutacji zakwalifikowało się dwadzieścia dziewięć osób. Wszystkich czeka cykl szkoleń w Chutorze Gorajec, podczas których zapoznają się z terenem festiwalu, zdobędą wiedzę na temat imprez masowych, a także szereg praktycznych umiejętności, dzięki którym staną się pełnoprawnymi członkami festiwalowej Ekipy wolontariuszy. Tak przygotowani profesjonalnie zaopiekują się naszymi Gościniami i Gośćmi podczas Festiwalu.
Oczywiście, znajdziemy czas na lepsze poznanie się, integrację i zabawę, które są podstawą relacji w naszej Ekipie.

Nie tylko Festiwal

„Praca na festiwalu to szansa na rozwijanie i zdobywanie umiejętności organizacyjnych, komunikacyjnych czy przywódczych. To pomaga uwierzyć w siebie, we własne możliwości, pozwala zrozumieć, że jesteśmy w stanie dokonywać rzeczywistej zmiany w swoim otoczeniu. Dla wielu osób wolontariat na festiwalu Folkowisko może być pierwszym krokiem do zaangażowania się w życie społeczne i podejmowania akcji na rzecz społeczności oraz inspirowania innych do działania” – mówi Iwona Pawelec Burczaniuk, koordynatorka wolontariatu.
Stowarzyszenie Folkowisko, to nie tylko Festiwal, w trakcie roku organizujemy wydarzenia, których misją jest działanie na rzecz dialogu społecznego, kultury i współpracy ponad podziałami i bez granic. Wolontariusze, którzy zdecydują się z nami współpracować, będą mieli okazję zdobyć doświadczenie przydatne zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym — wolontariat to poszerzenie horyzontów, zrozumienie innych perspektyw, współpraca i umiejętność wypracowywania kompromisów. To także okazja, do nawiązania i budowania relacji.

Razem możemy więcej

Bliska jest Ci idea wolontariatu? Uważasz, że nasze działania są ważne? Wesprzyj nas, aby wolontariacka gromada Folkowiska mogła się rozrastać i służyć sprawom społecznym lokalnych społeczności.

Karolina Przesmycka
fot. Robert Kryla