Taniec towarzyszy społecznościom na całym świecie. Jego obecność jest niezmienna, bo jest to sposób werbalizacji swoich emocji. Nie tylko tych osobistych, ale często, a może przede wszystkim tych mówiących o przynależności jednostki do grupy.

Słuchaj:

Dlatego jest to też powód do wykorzystania tańca jako świadectwa tożsamości. Również jeśli chodzi o polskość. Ludwik Bielawski pisał, „że mocno zakorzenionym mitem, także w środowisku naukowym, jest przekonanie o ludowym pochodzeniu tańców narodowych”. Ale czy to prawda – czy mit? O tym rozmawiamy w nowym podcaście „Wszyscy jesteśmy ze wsi”.

Występują:

dr hab. Tomasz Nowak – ekspertem w zakresie polskich tańców narodowych z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem Rady Programowej ds. tańca Instytutu Muzyki i Tańca oraz Polskiego Forum Choreologicznego,

Joanna Cichoń – pedagożka, tancerką Zespołu Regionalnego „Mystkowianie”, trenerka świadomego ruchu, opracowuje autorską koncepcję choreoterapii opartej na polskiej muzyce tradycyjnej

Piotr Zgorzelski – etnologiem, tancerzem, współzałożycielem warszawskiego Stowarzyszenia „Dom Tańca”, twórcą internetowych lekcji tańca Taniec Tradycyjny PL i współtwórcą strony Taniec Edu PL.

Prowadzi: Katarzyna Chodoń

Myślisz, że to dobra idea? Pomóż nam ją realizować i wpłać darowiznę:

 

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Patroni medialni