Największa grupa ludności przez większość historii Polski – chłopi – w podręcznikach do historii są oni prawie nieobecni.

Gdzie się podziała historia wsi – o tym w 4. odcinku podcastu „Wszyscy jesteśmy ze wsi”

Słuchaj odcinka:

Jak celnie zauważył Dariusz Łukasiewicz, dwie ostatnie książki o historii Polski o chłopach mówią niewiele, lub prawie wcale. W pracy Mariusza Markiewicza, Historia Polski 1492-1795 z 2004 roku – o chłopach jest 6 stron na 750, w pracy Urszuli Augustyniak, Historia Polski 1572-1795 z 2008 roku – są to 4 strony na 1000. Jednocześnie od lat w krajach zachodnich uprawia się tzw. historię oddolną, historię ludową, która z założenia ma koncentrować się na klasach nieuprzywilejowanych. Jak to jest, że w Polsce o wsi wiemy bardzo mało? Dlaczego historia Polski jest historią kilku procent najbardziej uprzywilejowanych? Jak powinna wyglądać historia wsi, historia oddolna, ludowa?

W 4 odcinku podcastu „Wszyscy jesteśmy ze wsi” porozmawiamy o tym z prof. Izabellą Bukrabą-Rylską z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. socjolożką, autorką: Socjologii wsi polskiej, Kultura ludowa na co dzień, Kultura w społeczności lokalnej – podmiotowość odzyskana?

Oraz:

Dr Kamilem Piskałą z Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego, współautorem pracy o Rewolucji 1905 w Łodzi, redaktorem Ludowej Historii Stanów Zjednoczonych Howarda Zinna, oraz współautorem pracy From Cotton and Smoke: Łódź – Industrial City and Discourses of Asynchronous Modernity 1897–1994

 

Teksty źródłowe czyta Anna Szawiel. Produkcja – Maciej Piotrowski. Montaż – Gosia Kawka.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Patroni medialni