Folkowisko zrodziło się z miłości. W 2008 roku dwoje ludzi zorganizowało swoje wesele na podkarpackiej wsi z 13 domami, bez sklepu i przystanku autobusowego, za to naprzeciwko piętnastowiecznej cerkwi. Kilkanaście lat później, ta wieś posiada już 14 domów, a ponad 1000 gości i gościń zjawia się w niej w jeden z lipcowych weekendów. Mimo to nadal nie ma tu sklepu, restauracji czy pięciogwiazdkowych hoteli w okolicy.

Folkowisko, nasz mały, rodzinny festiwal, jest przede wszystkim festiwalem odpowiedzialnym. Chcemy generować jak najmniej odpadów, za to budować jak najlepsze relacje z otaczającą nas przyrodą, społecznością festiwalową i sąsiadami. Z przyjemnością podzielimy się tym, co lokalne, damy poczuć klimat naszego zakątka i ugościmy, czym chata bogata. Jednak nie znajdziecie u nas dwulitrowych butli Coca-Coli, bambusowych ręczników czy zestawu sushi. Mając na uwadze przyrodę, naszą społeczność i zrównoważony rozwój, razem z kilkunastoma zaprzyjaźnionymi inicjatywami, stworzyliśmy Kodeks Odpowiedzialnych Festiwali (z którym możecie się zapoznać klikając pogrubiony napis).

Poniżej znajdziecie nasz Folkorajder. Twórzcie z nami odpowiedzialną rewolucję festiwalową!

Co u nas znajdziecie:

●  Kwatera, o jakiej marzy cała Warszawa! Na łonie natury przy Chutorze Gorajec, nad wodą w Cieszanowie, czy w zaprzyjaźnionych pensjonatach, agroturystykach – nigdy nie dalej niż 10 km od Gorajca.
●  Parking – zapewnimy dojazd bezpośrednio pod scenę dla auta dostawczego, w określonych godzinach. W razie potrzeby pomożemy wyładować/załadować przywieziony sprzęt. Nasza Straż Wiejska czuwa!
●  Garderoba – oddamy Wam namiot przedzielony na pół, z osobnymi wejściami. Wyposażymy go we wszystkie niezbędne do przygotowań akcesoria – stół i krzesła, lustro, żelazko, deskę do prasowania itp., jak również jakiś powitalny rarytas z piwnicy pana Henia czy spiżarni pani Janiny.
Toaleta w formie toitoi, wyłącznie do dyspozycji Artystów/-ek, znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie Garderoby.
●  Każdy z Artystów/-ek otrzyma bony żywieniowe, które będzie mógł/-a wykorzystać w naszej Strefie Gastronomicznej – zaproszone do współpracy panie z Koła Gospodyń Wiejskich z pewnością doskonale Was nakarmią, uwzględniając Wasze preferencje dietetyczne. Śniadania i kolacje zaserwuje Wam Paweł na Strefie Ekipy (śniadania wydawane są do 10.00; kolacje w godzinach 18.00 – 24.00; w razie potrzeby dostosujemy godziny do Waszych potrzeb, po prostu zgłoście je nam wcześniej).

Czego u nas nie znajdziecie:

●  Plastikowych butelek, kubeczków, sztućców, słomek itp. Mówimy NIE plastikowi jednorazowego użytku! Wodę pod scenę dostarczymy Wam w szklanych butelkach, bańkach po mleku czy wielorazowych bidonach. Zachęcamy do posiadania własnych bidonów na wodę.
●  Nielokalnego, nieodpowiedzialnego jedzenia. Damy Wam zdrową, lokalną i ekologiczną żywność (kto jadł pierogi ruskie od KGW, zrozumie, dlaczego ulegliśmy). Zachęcamy naszych uczestników/-czki do przywiezienia własnych bidonów, bo mamy doskonałą do picia wodę kranówkę, jak i naczyń i sztućców, ale prosimy też naszych dostawców/-czynie o to, by mieli wielorazowe kufle/naczynia/sztućce dostępne za kaucją.
●  Walających się wszędzie śmieci. Mamy mnóstwo jasno oznakowanych pojemników do segregacji. W 2021 roku poziom segregacji odpadów sięgnął na Folkowisku znakomitych 70%. Pomóżcie nam dobrnąć do setki!
●  Herbat/kaw/cukru nie fair trade. Nasi dostawcy/-czynie usług to także odpowiedzialni ludzie!

Jedzenia w śmietniku

●  Prosimy naszych dostawców/-czynie jedzenia o przygotowywanie potraw, które można w razie czego zamrozić. Pracujemy nad opcją przekazania jedzenia osobom potrzebującym poprzez np. organizacje pozarządowe. Stay tuned!
●  Marnowania energii i wody. Używamy agregatów tylko w ostateczności. Prosimy też naszych gości/-nie o gaszenie świateł, odłączanie ładowarek i zużywanie jak najmniejszej ilości wody.
●  Nadmiernej ilości papieru. Co tylko możliwe, wysyłamy mailowo uczestnikom/-czkom wcześniej. Drukujemy jak najmniej i na papierze z recyklingu bez chloru (PCF). Pracujemy nad aplikacją Odpowiedzialnych Festiwali, tak byście mogli/-ły być na bieżąco z “niusami” od Waszych
ulubionych miejscówek.
●  Nieodpowiedzialnego dojazdu na Festiwal. Wprawdzie mamy już przystanek autobusowy, ale działa on tylko w roku szkolnym. Założyliśmy za to dedykowaną dojazdom stronę na facebooku Dojazdy FOLKOWISKO, gdzie ludzie mogą szukać wspólnych dojazdów. W trakcie festiwalu mamy także tablicę ogłoszeń z kierunkami odjazdów, dostępną przy Biurze Festiwalowym.

Zdajemy sobie sprawę, że możecie mieć konkretne potrzeby, nieuwzględnione w wyżej wymienionych punktach. Postaramy się spełnić Wasze warunki, ale prosimy też o zrozumienie naszego wiejskiego kontekstu i naszej polityki zrwnoważonego rozwoju. Nie chcemy ściągać Pinot Noir z Nowej Zelandii, kiedy pan Henio jest w stanie dostarczyć znakomite lokalne trunki, a proziaki od pań z KGW przewyższają jakością bagietkę z Paryża.
Wasze prośby i sugestie prosimy kierować bezpośrednio do naszego koordynatora strefy Artystów/-ek, on da Wam znać, czy jesteśmy w stanie im sprostać. Możecie również podsunąć mu Wasze pomysły, w jaki sposób możemy stać się jeszcze bardziej odpowiedzialni.

Zachęcamy również do podzielenia się naszym Folkorajderem z Waszą społecznością fanowską – niech wiedzą, że ich ulubieni Artyści występują na odpowiedzialnym festiwalu!

Redakcja tekstu: Monika Małecka
Fot. Radio Rzeszów