Głównym motywem pleneru, będzie fotografia zachodów słońca fotografia techniką HDR (high dynamic range). Wybranym miejscem pleneru są Nowiny Horynieckie, nie tylko z powodu bliskości Horyńca, ale też dlatego, że jest tam Świątynia Słońca.

Ten kamienny monolit, usytuowany w lasach, w miejscowych podaniach funkcjonuje jako miejsce kultu pogańskiego. Panował tu kult solarny. Bogiem któremu oddawano szczególną cześć na tych ziemiach był Swaróg. Kult solarny polegał na tym, że w dniach, kiedy następowało jakieś przesilenie astronomiczne, kapłan, na podstawie wiedzy jaką posiadał, wyznaczał taki dzień i odprawiał obrzędy (początek wiosny, lata, jesieni, zimy). Głównie było to składanie ofiar, jak pokarm czy miód. Często towarzyszyło temu palenie ognia, który symbolizował Słońce na ziemi. Jedną z atrakcji pleneru będą opowiadania na te właśnie tematy, jak postrzeganie przez pradawnych ludzi cyklów życia i przemian w przyrodzie. Do tego poznamy też inne historie związane z Nowinami Horynieckimi.

kapliczka sobieskiego nowiny horynieckie

Szczególnym tematem pleneru będzie zachodzące słońce. Postaramy się zgłębić niuanse fotograficzne tego krótkiego momentu. W przeciągu chwili, pod względem fotografii, mamy kaskadę światłocieni. Sztuką jest zrobić optymalnie dobrą fotografię. Spowodowane jest to tym, że w kadrze znajdują się elementy prześwietlone, jak słońce, i elementy niedoświetlone, jak krajobraz. Uchwycenie ostrości tak skrajnych przeciwieństw wydaje się niemożliwe. Wydaje się, że trzeba wybrać, albo ostrość krajobrazu, albo nasłonecznionego nieba. Tymczasem z pomocą przychodzi nam technika HDR. Sposób ten polega na zrobieniu kilku zdjęć o różnych stopniach naświetlenia. Jedne są prześwietlone inne niedoświetlone. Potem z kilku takich zdjęć robi się jedno, które w efekcie daje obraz z dużą ilością szczegółów, w przypadku zachodzącego słońca, zarówno nieboskłonu jak i krajobrazu. W efekcie wychodzą zdjęcia, które pod odpowiednim kątem mogą nawet sprawiać złudzenie trójwymiarowości!

Karawaka brusno

Szczególnym rodzajem zdjęć HDR są rozszerzenia możliwości, jakie dają na przykład zdjęcia panoramiczne, czy też z użyciem obiektywu „fisheye”. Rozszerzenie zależy nie tylko od sprzętu, ale od specjalizacji, jaką sobie fotograf wybrał. Takim wyspecjalizowanym fotografem na ziemi lubaczowskiej, jest na przykład Tomasz Mielnik, który zajmuje się głównie fotografią panoramiczną www.lubaczow360.pl – przy użyciu dodatkowego sprzętu, i techniki HDR, jak widać na poniższym zdjęciu, potrafią wyjść niemal bajkowe zdjęcia. Zaznaczyć tu należy, że istnieją różne sposoby tworzenia zdjęć HDR. Wielu fotografów uważa za swoją tajemnicę sposób obróbki zdjęć, albo ich robienie, czy też fuzję różnych technik. Niemniej jednak, podstawy są uniwersalne, a efekt zależy od wyobraźni fotografa.

klasztor w horyńcu

Żeby zrobić optymalne zdjęcie HDR, nie potrzeba mieć jakiegoś szczególnego aparatu. Wystarczy opcja, którą posiada większość nawet starszych aparatów cyfrowych, czyli korekcję ekspozycji. Ekspozycją można nazwać naświetlenie zdjęcia. Tajniki tego typu fotografii dla początkujących poznamy właśnie na plenerze. Większość fotografów operuje tego typu techniką. Więc dla nich będzie to dość niespotykana możliwość znalezienia ciekawych ujęć. Miejsce, chwila, czy też niespotykane połączenie okoliczności, to jest właśnie to coś, co chce uchwycić fotograf. Zatrzymać na fotografii niezwykły moment, który ma w sobie coś więcej, niż tylko przypadkowy krajobraz.

Kamieniołom na bruśnie