Wywiad w ramach kampanii Kultura jest Babą (www.facebook.com/Kulturajestbaba)

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Jaką jest rola, pozycja kobiet w ukraińskiej kulturze?

W ogóle, to Ukraina jest kobietą. Tutaj kobiety przez całą historię pełniły istotną rolę. Kiedy Kozacy szli w pochód, to kobieta musiała panować nad wszystkim, musiała być silna. I do tego jeszcze sobie śpiewała 🙂

gl

Część z was badała folklor, w swoich piosenkach szeroko go wykorzystujecie. Co znajdujecie dla siebie w kulturze ludowej?

Przede wszystkim tam są nasze korzenie, które przekazują nam coś niezwykłego, dziedzictwo zgromadzone przez wiele pokoleń. Opracowując to czujemy też dumę, budzi się jakaś pamięć, która daje nam siłę. Kilka z nas jeździło na badania etnograficzne, zbierałyśmy od starszych osób dawne piosenki. Ale nawet jeśli nie zajmujesz się profesjonalnie folklorem, znasz wiele pieśni z dzieciństwa. My ubieramy je w nowe formy, w pewien sposób przemycając to dla młodzieży.

3

Co w tych piosenkach można znaleźć o kobietach?

Bardzo dużo. Są całe historie – kobiece ballady, lamenty. Wiele tam poetyckości, pięknych metafor. Jest tam harmonia nie podobna do niczego innego na świecie. Jeśli chodzi o obrazy kobiet w pieśniach to są one niezliczone: znajdziemy tam wiedźmę, matkę, berehynię (tj. opiekunkę, chronicielkę), kobietę lamentującą i wiele innych.

Czy we współczesnej Ukrainie kobieta potrafi znaleźć swoje miejsce?

W naszym pokoleniu nie czujemy ograniczeń związanych z płcią. Nie czujemy jakiejś różnicy – podziału na kobiety i mężczyzn. Kobiety na Ukrainie zajmują posady uważane za męskie, nie ma z tym żadnego problemu.

Za zdjęcia dziękujemy Aleksandrze Zapolskiej.

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.zestaw logotypów