Od kilku lat w Gorajcu reaktywuje się niezwykły odpust przy kapliczce na łąkach. Z roku na rok pojawia się coraz więcej ludzi. Niegdyś to miejsce odwiedzała na odpust garstka ludzi, głównie miejscowych, teraz pojawiło się zapewne ponad trzysta osób.

18 sierpnia Stowarzyszenie Folkowisko, organizując po odpustowy piknik z koncertem zespołu ludowego, zajęło się jednocześnie promocją odpustu w Gorajcu w okolicznych miejscowościach.

Odpust w Gorajcu (5)

To bardzo ciekawa inicjatywa i mająca przyszłość, czyli wspieranie działań lokalnej społeczności. Tymczasem w po odpustowej atmosferze narodziły się nowe przedsięwzięcia. Dobiega finału sprawa ikony Sobieskiego, o czym niedługo więcej. Konstruujemy bardzo ciekawy konkurs, który będzie kontynuacją działań z kamieniarką bruśnieńską, a także trwa „walka z farbą” na figurach bruśnieńskich.

Poniżej jedna z piosenek zespołu Czerwona Jarzębina z Horyńca, wykonywana podczas po odpustowego pikniku, gdzie także wyświetlane były filmy, oraz organizowane było zwiedzanie cerkwi, która niezmiennie przyciąga i fascynuje przyjezdnych.