W tym roku mija 176 lat od zniesienia pańszczyzny w Galicji. Stowarzyszenie Folkowisko, jak co roku, organizuje Dzień Wolności Chłopskiej. Już 11 maja w Chutorze Gorajec spotkamy się z badaczami tematu pańszczyzny i autorami książek na temat chłopstwa. Nie zabraknie także potańcówki w gorajeckiej stodole.
Zniesienie pańszczyzny miało miejsce niemalże dwa stulecia temu, temat raz po raz znika i wraca do świadomości społeczeństwa. Stowarzyszenie Folkowisko od wielu lat prowadzi akcję społeczną Jestem ze wsi mającą na celu edukację w temacie wiejskiego i chłopskiego pochodzenia. Jednym z elementów edukacyjnych jest Dzień Wolności Chłopskiej, na który zapraszani są znawcy tematu.
Z kim porozmawiamy?
Adam Leszczyński, autor Ludowej Historii Polski. Główne filary, o których pisze w swojej książce to władza, walka o ideę oraz historia buntu i oporu, które polskie społeczeństwo ma we krwi.
Dr Joachim Popek, którego badawcze zainteresowania opierają się działalność polityczno-gospodarczą na ziemiach galicyjskich, wprowadzi w świat procesów chłopów ze szlachtą o serwituty.
Prof. Bohdan Hud przybliży temat przemocy i konfliktów w relacjach polsko-ukraińskich w XIX i pierwszej połowie XX wieku, na terenach Ukrainy prawobrzeżnej, tj. Naddnieprze, Wołyń i Galicja Wschodnia.
Agnieszka Floryszczak opowie, skąd pomysł zorganizowania wystawy „Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie”.
Jak wiesz, u nas nie ma opowieści o pańszczyźnie bez poznania historii krzyży pańszczyźnianych. W tym roku pojawią się Magda Zych i Wojciech Wilczyk i temat (NIE)Widzialnych Pomników Wolności.
Dopełnieniem wykładu będzie tradycyjny pochód do krzyża pańszczyźnianego znajdującego się w Gorajcu.
Chłopska potańcówka
Stowarzyszenie Folkowisko wyznaje zasadę edukacji poprzez zabawę, dlatego organizując wydarzenia, oprócz badaczy i historyków, zapraszamy także artystów i muzykantów. Tym razem gościom przygra do tańca jarosławska C.K. Kapela. W swojej twórczości odnosi się do czasów, kiedy Lwów, Przemyśl i Jarosław stanowiły miasta garnizonowe monarchii Habsburgów. Cesarsko-Królewska armia w swoje szeregi rekrutowała Polaków, Ukraińców, Żydów, Węgrów, Słowaków, Austriaków i Czechów. Dla żołnierzy był to czas uczenia się wzajemnie języków, pieśni i melodii z każdego zakamarka Galicji. Kapela w swoim repertuarze ma melodie rekruckie i wojskowe, a także taneczne, które przetrwały dzięki przekazywaniu z pokolenia na pokolenie. W gorajeckiej stodole nie może zabraknąć ludowego repertuaru prezentowanego przez nasze niezastąpione seniorki — Niezapominajki.
Zadbaliśmy o jadło i napitek!
W tym roku przygotujcie się na smakowite doznania, bo będzie z nami Smolin Fish z następującym menu:
– kanapki z karpiem z patelni,
– żurek z wędzonym jesiotrem,
– piwko regionalne: Browincja i Roztocze.
Prawda, że zapowiada się obiecująco?
Bądźmy w kontakcie
Stowarzyszenie Folkowisko działa na rzecz promocji wsi, edukacji w temacie pańszczyzny oraz dialogu międzykulturowego. Jeśli dla Ciebie to ważne wartości i chcesz być na bieżąco z naszymi wydarzeniami, zapisz się do newslettera. Z naszych comiesięcznych Folkowieści dowiesz się, nad czym aktualnie pracujemy i co planujemy zorganizować w Gorajcu i okolicach.
Karolina Przesmycka
Autor plakatu: Tomasz Stelmaski