Po raz drugi świętujemy rocznicę zniesienia pańszczyzny
i domagamy się ogłoszenia tej daty świętem narodowym.
3 maja w malutkiej wsi na Roztoczu Wschodnim znowu będzie się działo! Z okazji podwójnej rocznicy zniesienia pańszczyzny Stowarzyszenie Folkowisko zaprasza na II Dzień Wolności Chłopskiej i przekonuje, że rocznica zniesienia w Polsce niewolnictwa powinna być świętem narodowym. „Nie będziemy stać na baczność, nie będzie przemówień ani sztywnych prelekcji” – zapewniają jednak organizatorzy. Będą za to warsztaty, koncerty, tańce i śpiewy do białego rana.
Uczestnicy jedynej w Polsce Gry Wiejskiej przeniosą się do czasów pańszczyźnianych. Mistrz mazurków, oberków i krakowiaków Piotr Zgorzelski przeprowadzi warsztaty tańca tradycyjnego. W kinie pod gwiazdami profesor Andrzej Bieńkowski zaprezentuje filmy Muzyki Odnalezionej, zaśpiewają krakowskie Baby i mazurska Kocirba, a całość zakończą wiejska potańcówka i Gramofon Party.
W tym roku powód do świętowania jest podwójny: mija 150 lat od zniesienia przymusowej pracy w zaborze rosyjskim i 166 lat od uwolnienia chłopów w Galicji. To świetna okazja do nauczenia się czegoś ważnego o życiu naszych nie tak odległych przodków.
– Chcemy zmienić sposób dotychczasowej interpretacji i całą wizję historii – mówi Marcin Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko.
– Przywykliśmy do celebrowania powstań, wojen i przeróżnych klęsk narodowych, a zapominamy o jednej z najważniejszych rewolucji społecznych jakie nas spotkały – podkreśla. W połowie XIX wieku z przywiązanych do ziemi niewolników nasi przodkowie stali się wreszcie wolnymi ludźmi i kowalami własnego losu. Wszystkich tych, którzy chcą się przekonać, jak nadanie chłopom wolności zmieniło nasze losy zapraszamy na wyjątkową lekcję historii!
Wydarzenie będzie częścią cyklu imprez „Kresy w Maju”.