sferaDzięki społecznemu finansowemu wsparciu przyjaciół Folkowiska w studiu Razmi powstały dwa filmy dokumentujące tegoroczną niesamowitą atmosferę „babskiego” festiwalu, pełną energii muzykę, zmagania z deszczem, wyprawy i przygody.

Premierowy pokaz „Folkosfery” i „Kultura jest Babą” postanowiliśmy zorganizować podczas jednego z najważniejszych festiwali muzyki korzennej, czyli lubelskich Mikołajek Folkowych. Mamy nadzieję, że będzie to dobry pretekst do zimowego spotkania naszej wielkiej folkowiskowej rodziny. Tego dnia nie powinno na Mikołajkach zabraknąć tych, którzy w Gorajcu gościli w 2013 roku  na Folkowisku „Kultura Chłopska”, ponieważ wieczorem zagrają na wielkim finale trasy koncertowej „Folk off” dwa zaprzyjaźnione z nami i doskonale pamiętane z Gorajca zespoły: RUTA i Studium Instrumentów Etnicznych.

sfera1

W przerwie między pokazem premierowym filmów, a pierwszym z koncertów wspólnie wybieramy się na imprezę integracyjną do pobliskiego baru. Znak rozpoznawczy – koszulka FOLKOWISKA!

kultura jest baba

Akcję na miejscu koordynować będzie prezes Stowarzyszenia Folkowisko: Maciej Piotrowski

Premiera: Zapraszamy wszystkich przyjaciół Folkowisku 14 grudnia 2014 r. o godz. 17.00 do Chatki Żaka, (ul. Radziszewskiego 16). Pokaz odbędzie się w ramach trwającego w dniach 11-14 grudnia XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe

Opis festiwalu: Najstarszy i jeden z największych w Polsce festiwali prezentujących muzykę inspirowaną folklorem. Festiwal odbywa się od 1991 roku. Celem imprezy jest popularyzacja kultury tradycyjnej we wszystkich jej przejawach, głównie poprzez prezentację twórczych przekształceń muzycznego folkloru.

mf2014[1]Artyści działający w tym nurcie, przy użyciu współczesnych środków tworzą swobodne i odbiegające od schematów interpretacje ludowych źródeł. Rezultatem jest oryginalna i nowoczesna muzyka, która zachowuje jednocześnie tradycyjne wartości folkloru. Dzięki ciekawej i różnorodnej propozycji repertuarowej oraz towarzyszącej festiwalowi atmosferze „folkowego święta”, „Mikołajki” zdobyły sobie opinię ważnego wydarzenia kulturalnego oraz jednego z najbardziej interesujących i prestiżowych przeglądów tego rodzaju muzyki w Polsce. 

Strona internetowa:
www.mikolajki.folk.pl

PS. 26 osób z grona naszych przyjaciół, gości i sympatyków Festiwalu przekazało Stowarzyszeniu na ten cel 1610 złotych. Za pomoc serdecznie wszystkim dziękujemy! Jesteście wspaniali, dzięki wam możemy się rozwijać – a na następnym Folkowisku będziecie mogli bawić się jeszcze lepiej 🙂

Piątka!