Śpiewy i tańce, spotkania autorskie i warsztaty – na tegorocznej Majówce w Gorajcu będą zarówno wesołe, jak i poważne elementy. Tradycyjnie 1 maja obchodzimy Dzień Wolności Chłopskiej. Z kolei 2 maja zapraszamy wszystkich na rajd pieszy i rowerowy w ramach Memoriału im. Mirosława Piotrowskiego.

plakat_hutor_do_neta

1 maja

13.00-16.00 – Ogólnopolska akcja porządkowania przydrożnych krzyży i kapliczek – warsztaty kamieniarskie – prowadzenie Grzegorz Ciećka
13.30 – 16.30 – Warsztaty śpiewu i pieśni chłopskich – prowadzenie Katarzyna Chodoń
15:00 – 16:00 – Wiejskie Kalambury „Byk szczał, wiater wiał”
16.0016.30 – Wykład o pańszczyźnie dr Michała Rauszera  „Chamstwo się broni. Opór chłopów wobec pańszczyzny” (stodoła)
16.30 – 18.00 – Pokaz filmu „Niepamięć” – połączony z dyskusją (stodoła)
17.00 – 18.00 – Bajki Dziadka Olka – warsztaty dla najmłodszych (zapiecek)
18.00 – 19.00 – Gra wiejska „Po wolność” (open air)
19.00 – 19.30 – „Od przodków do potomków” spotkanie autorskie z Aleksandrem Solą (stodoła)
19.30 – 22.00 – Warsztaty tańców w formach niestylizowanych wraz z potańcówką, prowadzi Arkadiusz Szałata, gra kapela Tadirindum (stodoła)

2 maja

10:30 – start Memoriał im. Mirosława Piotrowskiego

„Na Azymut – Memoriał im. Mirosława Piotrowskiego” to rajd w trakcie, którego chcemy odwiedzić miejsca kojarzące się z naszym wspaniałym wychowawcą. W jego trakcie zbierane będą środki, dzięki którym zamierzamy stworzyć fundusz grantowy im. Mirosława Piotrowskiego dla uzdolnionej historycznie młodzieży. Fundusz zarządzany będzie przez Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza i w całości przeznaczony zostanie na wsparcie młodzieży angażującej się w badanie historii regionalnej. Zbieranie funduszy odbędzie się na zasadach dobrowolnej dotacji.

Więcej o Dniu Wolności Chłopskiej

Dla chłopa galicyjskiego maj roku 1848 był przełomowym momentem. To właśnie wtedy dzięki ukazowi uwłaszczeniowemu odbyła się wielka, bezkrwawa, społeczna rewolucja, wraz ze zniesieniem pańszczyzny przed 168 laty w wiejski lud wstąpiła nadzieja na odmianę losu, na tak upragnioną wolność.

Dlaczego postanowiliśmy przypomnieć o tym wydarzeniu właśnie w Gorajcu? Ponieważ dla dawnych mieszkańców tej niewielkiej podkarpackiej wsi zniesienie pańszczyzny miało wyjątkowe znaczenie, żeby je upamiętnić na rozdrożach gromadnie ustawiono monumentalny dziękczynny krzyż, przy którym co roku odbywały się rocznicowe uroczystości, a Heorhij Wojtowycz własnym sumptem ufundował do miejscowej cerkwi obraz „Pamiątka zniesienia pańszczyzny w Gorajcu”.

Nie wiele w naszej historii radosnych świąt, tym bardziej takich, które odwołują się do tradycji chłopskiej, my postanowiliśmy to zmienić. Chcemy ogłosić dzień zniesienia pańszczyzny świętem narodowym, radosnym, jednoczącym ludzi i narody. Tak jak to się stało w roku 1848 w Galicji. Zapraszamy na warsztaty tańców tradycyjnych, wspólne śpiewanie przy ognisku i grę wiejską „Po wolność!” Razem postaramy się przenieść w czasie, powróci do korzeni, przypomnieć zapomnianą historię.