Naucz się grać na bębnie obręczowym z Mateuszem Dobrowolskim — muzykantem, animatorem kultury, bębnistą polsko-białoruskiej grupy Hajda Banda / Гайда Банда! 26 czerwca, w Studiu Bębnów Afrykańskich, w Rzeszowie Mateusz przeprowadzi praktyczny warsztat gry na bębnie obręczowym.

Mile widziane osoby na każdym poziomie zaawansowania, które chcą zgłębić grę na bębnie w stylu biłgorajskim. Zajęcia poświęcone będą twórczości Kapeli Bździuchów z Aleksandrowa k. Biłgoraja, której twórczość została zachowana wyłącznie w nagraniach audio w archiwum Polskiego Radia i Instytutu Sztuki PAN. Innymi źródłami, z których podczas warsztatu będzie czerpał Mateusz Dobrowolski, będą zdjęcia oraz porównanie z innymi bębnistami regionu, oraz z terenów Białorusi i Ukrainy.
W ramach zajęć uczestnicy poznają ćwiczenia usprawniające aparat wykonawczy oraz opanują kluczowe elementy stylu, tj.:
– alternatywne techniki trzymania bębna i pałki,
– wyprowadzanie podstawowych i łączonych uderzeń,
– „warczenie” bębna,
– galop w oberku,
– układy rytmiczne do tańców (suwak, polka, oberek).

Oprócz chęci i zapału do nauki powinnaś/eś mieć ze sobą bęben obręczowy z cekinami. Istnieje możliwość wypożyczenia bębna przy zapisach. Weź ze sobą zatyczki do uszu lub słuchawki, bo będzie głośno!

Mateusza Dobrowolskiego mogłyście/liście poznać podczas zeszłorocznego Folkowiska, gdzie wystąpił na Głównej Scenie wraz z zespołem Hajda Banda / Гайда Банда. Jest popularyzatorem i propagatorem gry na „polskim” bębnie obręczowym, dziennikarzem i muzycznym aktywistą, działającym w obszarze muzyki ludowej terenów pogranicza polsko-ukraińsko-białoruskiego.

Poznaj Mateusza i jego bębny:
Instagram: instagram.com/mat.dobro
Facebook: Mateusz Dobrowolski and his frame drums
Więcej informacji i zapisy: Bęben obręczowy dla każdego RZESZÓW