Warszawiacy zobaczą „Niepamięć”, pierwszy film dokumentalny o zniesieniu pańszczyzny. Po projekcji zapraszamy na dyskusję.

W przyszłym tygodniu warszawskie „słoiki” i rodowici mieszkańcy stolicy będą mogli zobaczyć nasz dokument. Film „Niepamięć” w nietypowy sposób opowiada o problemie, który niemal nie istnieje w świadomości współczesnych Polaków. Chociaż pańszczyznę zniesiono półtora wieku temu, to ślady podziału na chłopów i panów widać w Polsce do dziś.

Dwoje głównych bohaterów filmu wybierze się na wieś. Podczas tej wyprawy będą musieli zmierzyć się ze swoimi emocjami i odpowiedzieć na wiele ważnych pytań. Czy pochodzenie decyduje o tym, kim jesteśmy? Ile wiemy o naszej przeszłości? Do jakiego stopnia dawne podziały wpływają na nasze „tu i teraz”? W odpowiedzi pomogą nie tylko długie spory, ale również spotkania z wiejskimi gospodarzami, bartnikiem i wiekowym hrabią.

Premiera filmu dokumentalnego „Niepamięć”
reż. Piotr Brożek
Mazowiecki Instytut Kultury
Kino Elektor, Warszawa, ul. Elektoralna 12
Środa 28 stycznia, godz. 19.00
Wstęp wolny

Projekt „Zniesienie Pańszczyzny” dofinansowano ze środków MHP w ramach Programu „Patriotyzm Jutra 2014″ w wysokości 24 000 złotych.

Powstanie filmu dokumentalnego o zniesieniu pańszczyzny jako partner wspiera Stowarzyszenie Absolwentów Klasy BGŻ.

Powstanie filmu dokumentalnego o zniesieniu pańszczyzny kwotą 3000 złotych wsparł Urząd Miasta i Gminy Cieszanów w formie wspierania zadania publicznego.

Logo MHP_czarne_kwadratWeb

cc

Logo_Stowarzyszenie_Abs_Klasy_BGŻ

Herb Cieszanowa-intetnrtr

mazowsze

Patroni medialni:

Nowe-peryferia

LOGO_KPkontakt

Kultura WsiNowe peryferia

nowyobywatel

Partnerzy medialni Stowarzyszenia:Patroni-wszyscy