23 maja Stowarzyszenie Folkowisko wzięło udział w webinarze „Opakowania wielorazowe na wydarzeniach”. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy wydarzenia takie, jak koncerty, jarmarki, mecze są przestrzenią, w której kubki wielorazowe i opakowania wielorazowe na żywność mogą stać się nową normą.

Stowarzyszenie Folkowisko reprezentowała Iwona Pawelec Burczaniuk. Wydarzenie zorganizowało Planet Reuse we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zero Waste. Patronatem medialnym objął podcast „Po co to eko”. Webinar moderowały: Anna Desogus oraz Marta Zwolińską-Budniok z zespołu Planet Reuse.

Wielorazowe kubki, własne sztućce czy festiwalowa wypożyczalnia naczyń

Dyskusja dotyczyła kluczowych zmian, jakie mogą wprowadzić organizatorzy wydarzeń masowych, aby zredukować ilość odpadów i ślad węglowy. Tylko w 2022 roku w Polsce odbyło się ponad 5 tysięcy imprez masowych, gromadząc 23 miliony uczestników. To wielkie wyzwanie do wprowadzenia pozytywnych zmian! Cieszymy się, że jesteśmy w czołówce świadomych tego wyzwania.
Iwona przedstawiła rozwiązania wprowadzone na Festiwalu Folkowisko, dzięki którym praktycznie wyeliminowaliśmy opakowania jednorazowe. Wielorazowe kubki, wykorzystanie własnych naczyń i sztućców czy festiwalowa wypożyczalnia naczyń – to nie tylko mniej odpadów, ale także mniejsze koszty organizacji wydarzenia.

Edukacja to podstawa

Folkowisko prowadzi ciągłe działania edukacyjne, aby komunikować uczestnikom i artystom, dlaczego warto odejść od jednorazówek. Kodeks Odpowiedzialnych Festiwali czy Zielony Rider to jedne z przejawów naszej ekoedukacji.

Pozostali goście webinaru, m.in. Rafał Głowacki z PreZero Arena Gliwice oraz Joosep Vimm z rady Tallinna, podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie wdrażania opakowań wielorazowych i korzyści z tym związanych, takich jak redukcja kosztów i pozytywny wpływ na wizerunek wydarzeń.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Dołącz do platformy Planet Reuse, gdzie znajdziesz prezentacje z webinaru do pobrania. A nagranie całego wydarzenia jest już dostępne na kanale YouTube.