Stowarzyszenie Folkowisko to nie tylko Najlepszy Festiwal na Świecie! Działamy na różnych polach, angażujemy się w wiele akcji i prowadzimy szereg projektów. Jednym z nich jest GUL – Gorajecki Uniwersytet Ludowy, wyjątkowa szkoła stanowiąca otwartą przestrzeń dla różnorakich talentów, mniej lub bardziej powiązanych z tradycją.

Dotychczasowe zajęcia prowadziliśmy w szerokim spektrum, poczynając od ciesielki, poprzez wiedzę z zakresu zielarstwa, aż po biały śpiew, a nawet fotografię. Poza niewątpliwą wartością edukacyjną, uczestnicy naszych zajęć mieli możliwość rozkoszować się pięknem roztoczańskiej przyrody i zanurzyć w niezwykłym klimacie Gorajca.
Gorajecki Uniwersytet Ludowy powstał w 2019 roku i w tym roku będzie miał swoją kontynuację! Zapraszamy na trzy weekendowe zjazdy poświęcone zdobyciu rozmaitych umiejętności ludowych. Pierwszy zjazd odbędzie się w październiku i poświęcimy go poszerzaniu wiedzy o ziołach i roślinach. Obok zajęć dydaktycznych przewidujemy wydarzenia towarzyszące, utrzymane w naszym folkowiskowym stylu! Gra wiejska, minikoncert czy rajd po okolicy będą niesamowitym dopełnieniem warsztatów.

Zapraszamy na warsztaty zielarskie, które odbędą się 27-29 października w Chutorze Gorajec!

Poznaj program warsztatów:

Piątek
Zioła w kuchni – Renata Płoskoń
Wstęp
– zioła jako przyprawy i główny składnik dań w naszej kuchni;
– nawiązanie do spożywania ziół kiedyś i dzisiaj – powrót do korzeni.
1 Zioła konserwowane
2 Herbaty fermentowane
3 Rośliny pospolite w kuchni

Warsztaty z Ewą Garniec i Zbyszkiem Zielarzem
1 Podstawy do samodzielnego zielarstwa
2 Wiedza praktyczna podczas spaceru
3 ABECADŁO zielarza/zielarki

Sobota
Rozpoczynamy od spaceru, w celu zebrania produktów do praktycznych warsztatów.
1 Postacie leków ziołowych – praktyka i teoria
2 Tworzenie przetworów ziołowych – praktyka i teoria
3 Gdzie szukać wiedzy o ziołach – praktyczne porady
4 Tworzenie maseczek ziołowych

Niedziela
Rozpoczynamy od spaceru, w celu zebrania produktów do praktycznych warsztatów.
1 Parówki ziołowe do twarzy
2 Kosmetyczne wykorzystanie ziół
3 Fakty i mity o ziołach w kosmetyce
4 Kosmetyczne zastosowanie: octów, wyciągów olejowych, rozpuszczalników stosowanych w domowej kosmetyczce

Poznajcie nasze wykładowczynie i wykładowcę

Ewa Garniec
„Wyprowadziłam się z miasta by być bliżej Natury. Ciągle się Jej uczę, najchętniej siedząc w lesie. Ale wymierna wiedza przychodzi na kursach prowadzonych przez doktora Henryka Różańskiego. Fascynuje mnie współdziałanie i współzależność oraz cały ekosystem, którego ludzie są zaledwie cząstką. Tworzę ziołowe mydła, dzikie kosmetyki, zajmuję się ekoprintingiem i ekologicznym barwieniem tkanin. Z zawodu jestem projektantem oświetlenia.”

Zbyszek Zielarz
„Tradycje zielarskie przejąłem po swojej babci, która żyła aż 104 lata, wzmacniając swoje zdrowie herbatami i naparami z ziół. Ponadto skończyłem szkołę zielarską w Poznaniu. Od wczesnej wiosny aż do zimy mam pełne ręce roboty. Każdego tygodnia przemierzam sobie znane ścieżki w poszukiwaniu roślin leczniczych w odpowiedniej fazie rozwoju. Lata praktyki sprawiły, że poznałem dogłębnie właściwości setek roślin i fazy ich rozwoju, w których zbieranie ma największy sens. W Gorajcu na łąkach, w lasach a nawet przy rowach i na bagnach można znaleźć prawdziwe skarby!”

Renata Płoskoń
„W 2000 r. wraz z mężem i córką zamieszkaliśmy w starym, drewnianym domu po dziadkach. Ciągnęło nas to, co naturalne, więc postanowiliśmy poświęcić się prowadzeniu gospodarstwa ekologicznego. Uprawialiśmy maliny, grykę… Stosowaliśmy nawożenie naturalne, wykorzystując właściwości różnego rodzaju roślin, powszechnie uznawanych za chwasty. Przygotowywaliśmy naturalne gnojówki, opryski, napary z pokrzywy, perzu, mniszka, wrotyczu czy piołunu. Tak się zaczęła moja przygoda z ziołami.”

Sprawy organizacyjne

Udział w warsztatach jest odpłatny. Koszt uczestnictwa wynosi 800 zł od osoby i obejmuje udział w zajęciach dydaktycznych, wyżywienie oraz  zakwaterowanie w agroturystyce Chutor Gorajec.
Aby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić ankietę zgłoszeniową oraz wpłacić zadatek w wysokości 200 zł na konto Stowarzyszenia*. Pozostałą część należności należy wpłacić najpóźniej w przeddzień rozpoczęcia zajęć.
*Przed dokonaniem wpłaty zadatku należy skontaktować się z nami i upewnić, czy miejsca są jeszcze dostępne.
Ankieta zgłoszeniowa:
https://forms.gle/5HPM5J7u5YhBRqSR8
Dane do wpłaty:
Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza Folkowisko
adres: Gorajec 14, 37-611 Cieszanów
Nr konta: 87 1140 1081 0000 2604 2400 1024
Kontakt:
Tel.: 697 325 892 (Iwona Pawelec Burczaniuk)
Adres e-mail: folkowisko.gul@gmail.com

 

Reaktywacja Gorajeckiego Uniwersytetu Ludowego prowadzona jest w ramach projektu Kreatorzy Zmiany. Innowacyjne modele biznesowe dla pozamiejskich sektorów kreatywnych. Wsparcie merytoryczne oraz finansowe zapewniła współpraca z Fundacją Alternatywnych Inicjatyw Edukacyjnych.