Pierwszy podcast o kulturze i historii wsi polskiej – ruszamy z nim 21 czerwca. 

W jego ramach porozmawiamy o historii – punktem wyjścioym do rozmów będą momenty, w których wieś i jej mieszkańcy wychodzili na arenę dziejów i przejawiali się jako ich podmiot. Będziemy też mówić o transformacjach kultury wiejskiej – motywem przewodnim będzie pokazanie zmian, które przez ostatnie stulecie zaszły w kulturze i relacjach społecznych na wsi w kontekście przemian społecznych i postępu cywilizacyjnego.

Pierwszy odcinek opublikujemy 21 czerwca 2020.

Czujemy, że istnieje potrzeba przypomnienia, że mieszkańcy polskich wsi angażowali się w życie polityczne, spółdzielcze i kulturalne, współtworząc historię i kulturę kraju. Spotykali się też z różnymi problemami: ekonomicznymi, tożsamościowymi, politycznymi. Często byli wypychani poza margines oficjalnej historii, zwłaszcza w okresie  transformacji byli oni przedstawiani jako “hamulcowi modernizacji”.

Chcemy to zmienić i wprowadzić do szerokiej dyskusji społecznej rozmowę o znaczeniu wsi dla naszego kraju. Podsumujemy debaty, które toczyły się do tej pory – nawiązując do naszej kampanii z 2013 roku Jestem ze wsi i z 2014 – Kultura jest Babą, a także działań artystycznych R.U.T.-y, Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki, Wiesława Myśliwskiego, Daniela Rycharskiego, czy też naukowych Michała Łuczewskiego, Andrzeja Ledera, Jana Sowy i wielu innych.

Znajdź nas w Spotify, iTunes, Youtube i na Facebooku.

Patronami medialnymi projektu są Pressje, Pismo Folkowe, Nowy Obywatel, Magazyn Kontakt i Le Monde Diplomatique.

Prowadzić podcast będą:

Michał Rauszer – etnolog i kulturoznawca, doktor. Pracuje na Uniwersytecie Warszawskim. W swoich badaniach koncentruje się na oporze i buntach podporządkowanych, aktualnie pracuje nad książką o drogach emancypacji chłopów. Prowadził badania etnograficzne nad kulturą ludową na Spiszu, Podhalu i na Górnym Śląsku. Brał udział w cyklu spotkań pt. Ludowa historia polski, autor licznych artykułów o tematyce oporu chłopów (opublikowanych w Le Monde diplomatique-Edycja Polska i Nowym Obywatelu). Jako badacz współpracuje z fundacją Obserwatorium.

Katarzyna Chodoń – folklorystka, śpiewaczka, dyplomowana choreografka polskich tańców tradycyjnych. Prowadzi warsztaty śpiewu i tańca. Współpracuje z instytucjami kulturalnymi przy projektach związanych z edukacją regionalną (Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Mały Kolberg , MCK „Sokół” w Nowym Sączu.

Produkcja: Maciej Piotrowski,
Teksty źródłowe czyta: Anna Szawiel,
Montaż: Gosia Kawka

Myślisz, że warto to robić? Pomóż nam darowizną!

 

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Patroni medialni