W Telewizji Polsat, podczas ostatniej nocy sylwestrowej, mogliśmy zobaczyć tuż przed północą dwa największe hity roku. Okazało się, że tymi dwoma piosenkami były utwory z inspiracjami folkowymi. Pierwszy to „Bałkanica” zespołu Piersi, z rytmami Bałkańskimi (27 mln wyświetleń na youtube), a drugi to kontrowersyjny Donatan z piosenką „My Słowianie” (31 mln wyświetleń na youtube).

Folkowisko to szczególnie muzyka folkowa i zauważamy też duże zainteresowanie tym rodzajem muzyki na naszym festiwalu, ale oprócz ludowych rytmów, znajdziemy tam muzykę alternatywną. W poprzednim roku, ten typ muzyki na scenie ogólnopolskiej także robił furorę. Śmiało można powiedzieć, że Folkowisko prezentuje rosnący w siłę muzyczny rodzimy trend. W cień już odchodzą dinozaury polskiej muzyki, a naśladownictwo zachodniego „przemysłu muzycznego już tak nie kręci”.

Chyba wszyscy nasi sympatycy pamiętają naszą Gorajecką superprodukcję: Lip Dub Żywiołaka z 2013 roku. Tymczasem chyba niewielu pamięta genialną produkcję z Folkowiska w 2012 roku. Nasz etatowy śpiewający poeta: Kuba Blokesz, nakręcił dzięki Krystianowi Kłysewiczowi, niezwykły klip na tle Gorajeckiej chaty:

Jak widać, Folkowisko drugi rok z rzędu wypuszcza jakiś muzyczny klip. Może tym razem czas na stworzenie czegoś „grubszego”?

Zaczynamy nowy rok, powoli F14 będzie się rozkręcać